Blog arşiv

buhar odası buhar jeneratörü rezistansı nasıl olmalı

Buhar odası buhar jeneratörü kazanına bağlanan rezistaslar manşonlu üçgen flanşlı olmaz. Sebebi bu tür ısıtıcılar kazan ısıtıcısıdır fakat kısa süreli sadece ısıtmada kullanılır.örneğin; bulaşık makinası çamaşır makinası termosifon gibi 40 derece ile 60 derece arasında çalışır ve buhar jeneratörlerine göre günde çok az saat çalışır. Oysa buhar jeneratörlerindeki kazan rezistansları fokur fokur sürekli kaynatmak zorundadır ve çok dar kapalı alanda sürekli kaynama sağlar, Günde 12-18 saat çalışır, 30 gün hatta 365 gün çalışır. Öyle ki bir buhar kazanındaki güç de yüksek 12 - 14 kilowatt bu enerjideçalışır. Nerdeyse geceleri hariç 7/24 çalışan sürekli kaynatma yapan rezistans özel alaşım özel tasarım olmalı. En basit anlaşılacağı üzere asla 40 -60 dereceler için ısıtma yapmak için tasarlanan rezistans tipleri olmamalı. bakıyorlar tylo, helo gibi markalara, Çamaşır makinası rezistansı görüntüsüne benzer bir rezistans koymuş , iyi bende ondan yaptırıp koyayım diyor evdeki çamaşır makinası rezistanslarımız haftada bir iki gün belki sadece 1 saat bile açık kalmıyor ve 40 dereceye ısıtıyor görevi bitiyor.
Ufak bir hesap yaparsak ; haftada iki kez çalışsa 2 x 1 saat = 2 saat x 52 hafta var yılda = 104 saat çalışır ya da çalışmaz. Çamaşır makinası rezistansı ve unutmayalım ki sadece 40 dereyece ısıtır ki bu da kaynama olmadığından kireç oluşumu rezistansa yapışmaz.
Bir de buhar jeneratörüne bakalım ;
günde 18 saat çalışır sosyal tesiste x 365 gün hergün çalışır = 6570 saat ve 100 derece sürekli çok küçük bir kazandaki yanyana birbirine hararetini veren diğer rezistanslarla birlikte fokur fokur kaynama olur.
Kireç iyonları su da serbest halde bulunur ne zaman kaynama olursa dikenli hale gelir ve soğumaya içinde bırakıldığında soğurken metallerden iyon koparma istemi ile metallere yapışırlar, bundan ötürüdür ki kaynayan su da kireç çok aşırı olur.
Matematikçi, fizikçi, mühendis olmaya gerek yok düz mantık sahibi herkes kavrayabilir ki; çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi ürünlerin rezistanslarına benzeyen yerli tip rezistanslar bu iş için uygun değildir. 104 saat nerede, kaldı ki 40 derece kaynama yok kireç oluşumu yok. 6570 saat neresi ve şiddetli kaynamadan ötürü yoğun kireç oluşumuna maruz rezistanslar.
Bakıp benzerini yapmak taklit etmek ile kalite olmuyor. Kalite uzun yıllar ar-ge test ve süreç ile gelişiyor. Fiyat kırarak piyasayı da kırarak ben yaptım bak oldu demekle olmuyor. Marangozum sauna lambiri de çakarım hemde kazan yapar rezistansta bağlarım demekle de olmuyor. Düşünün, Tıp fakültesi bitirmek ile olmuyor. Tus sınavı onu geçecek sonra branşlaşacak ve pratisyenle başlayan bilim hayatı branşında uzman ve doç. prof. olacak. Ben yaptım oldu diyen madur eder. F16 uçağı bile bakınca plastik gibi görünen parçalardan oluşur öyle bakmakla üretmiş olanı nasıl anlarız. Hallederiz abi herşeyi yaparız abi internet sitesine sahiptir. Herşeyi satabilirsin. Ama sauna yapıyorsan sen iyi bir lambiri ustasısın öyle uzaman ol. Kazanda yapar sobada yapar ahşapta yapar hamamda yapar. Marangoz mu mermerci mi elektrikçi mi belli değil.
Kulak burun boğaz uzmanı bir kaç cm ötedeki göze baktığını gördünüz mü. İşitme cihazı satan gözlük bile satmıyor. Malisef bizde spa yüklenicisiyiz çözüm ortaklarımızla yapıyoruz demezde. Herşey bizim imalatımız yazmış. Hulasa; "Ekmeği ekmekçiye ver birde fazla ver"

Yorum Bırak