Blog arşiv
RSS

Blog

BUHAR JENERATÖRÜ REZİSTANSI KİREÇ

MUTLAKA TEMİZLİK BAKIM ONARIM ŞART

buhar odası buhar jeneratörü rezistansı nasıl olmalı

Buhar odası buhar jeneratörü kazanına bağlanan rezistaslar manşonlu üçgen flanşlı olmaz. Sebebi bu tür ısıtıcılar kazan ısıtıcısıdır fakat kısa süreli sadece ısıtmada kullanılır.örneğin; bulaşık makinası çamaşır makinası termosifon gibi 40 derece ile 60 derece arasında çalışır ve buhar jeneratörlerine göre günde çok az saat çalışır. Oysa buhar jeneratörlerindeki kazan rezistansları fokur fokur sürekli kaynatmak zorundadır ve çok dar kapalı alanda sürekli kaynama sağlar, Günde 12-18 saat çalışır, 30 gün hatta 365 gün çalışır. Öyle ki bir buhar kazanındaki güç de yüksek 12 - 14 kilowatt bu enerjideçalışır. Nerdeyse geceleri hariç 7/24 çalışan sürekli kaynatma yapan rezistans özel alaşım özel tasarım olmalı. En basit anlaşılacağı üzere asla 40 -60 dereceler için ısıtma yapmak için tasarlanan rezistans tipleri olmamalı. bakıyorlar tylo, helo gibi markalara, Çamaşır makinası rezistansı görüntüsüne benzer bir rezistans koymuş , iyi bende ondan yaptırıp koyayım diyor evdeki çamaşır makinası rezistanslarımız haftada bir iki gün belki sadece 1 saat bile açık kalmıyor ve 40 dereceye ısıtıyor görevi bitiyor.
Ufak bir hesap yaparsak ; haftada iki kez çalışsa 2 x 1 saat = 2 saat x 52 hafta var yılda = 104 saat çalışır ya da çalışmaz. Çamaşır makinası rezistansı ve unutmayalım ki sadece 40 dereyece ısıtır ki bu da kaynama olmadığından kireç oluşumu rezistansa yapışmaz.
Bir de buhar jeneratörüne bakalım ;
günde 18 saat çalışır sosyal tesiste x 365 gün hergün çalışır = 6570 saat ve 100 derece sürekli çok küçük bir kazandaki yanyana birbirine hararetini veren diğer rezistanslarla birlikte fokur fokur kaynama olur.
Kireç iyonları su da serbest halde bulunur ne zaman kaynama olursa dikenli hale gelir ve soğumaya içinde bırakıldığında soğurken metallerden iyon koparma istemi ile metallere yapışırlar, bundan ötürüdür ki kaynayan su da kireç çok aşırı olur.
Matematikçi, fizikçi, mühendis olmaya gerek yok düz mantık sahibi herkes kavrayabilir ki; çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi ürünlerin rezistanslarına benzeyen yerli tip rezistanslar bu iş için uygun değildir. 104 saat nerede, kaldı ki 40 derece kaynama yok kireç oluşumu yok. 6570 saat neresi ve şiddetli kaynamadan ötürü yoğun kireç oluşumuna maruz rezistanslar.
Bakıp benzerini yapmak taklit etmek ile kalite olmuyor. Kalite uzun yıllar ar-ge test ve süreç ile gelişiyor. Fiyat kırarak piyasayı da kırarak ben yaptım bak oldu demekle olmuyor. Marangozum sauna lambiri de çakarım hemde kazan yapar rezistansta bağlarım demekle de olmuyor. Düşünün, Tıp fakültesi bitirmek ile olmuyor. Tus sınavı onu geçecek sonra branşlaşacak ve pratisyenle başlayan bilim hayatı branşında uzman ve doç. prof. olacak. Ben yaptım oldu diyen madur eder. F16 uçağı bile bakınca plastik gibi görünen parçalardan oluşur öyle bakmakla üretmiş olanı nasıl anlarız. Hallederiz abi herşeyi yaparız abi internet sitesine sahiptir. Herşeyi satabilirsin. Ama sauna yapıyorsan sen iyi bir lambiri ustasısın öyle uzaman ol. Kazanda yapar sobada yapar ahşapta yapar hamamda yapar. Marangoz mu mermerci mi elektrikçi mi belli değil.
Kulak burun boğaz uzmanı bir kaç cm ötedeki göze baktığını gördünüz mü. İşitme cihazı satan gözlük bile satmıyor. Malisef bizde spa yüklenicisiyiz çözüm ortaklarımızla yapıyoruz demezde. Herşey bizim imalatımız yazmış. Hulasa; "Ekmeği ekmekçiye ver birde fazla ver"

Buhar odası yapımında dikkat edilecekler nelerdir?
 1. Buhar Ünitesi Buhar odası dışında olmalıdır.
 2. Buhar Odası sıcaklığı en fazla 45 C olmalıdır.
 3. Buhar nedeni ile odadaki nem oranı % 100 dür.
 4. Zemin , Duvar  ve Tavan seramik ile kaplanmalıdır.
 5. Tavanın eğimli olması önemle tavsiye olunur.
 6. Zeminde oluşan su atıkları için mutlaka gider olmalıdır.
 7. Tüm yüzeylerin su sızdırmazlığı temin edilmelidir.
Buhar makinesi tercihi

Islak zemin malzemeleri ile kaplanmış, kapalı ve buhar üniteleri ile beslenip buharla banyo alınabilen odaları buhar odası olarak tanımlayabiliriz. Islak zemin malzemesi kullanılmadan termoplastik malzemeler kullanılarak üretilen ve aynı amaca hizmet eden prototip kabinleri de buhar kabini olarak nitelendirebiliriz. Genelde bir buhar odasının en önemli unsuru buhar ünitesidir. 
Buhar Ünitesi kullanım kolaylığı, işletme maliyeti  ve  güçlü  bir  servis  hizmeti  ile  değerlendirilmelidir. 
Bir  buhar  ünitesinin  en  önemli  parçası  rezistanslarıdır. Rezistansın montaj ve demontajı kolay olmalıdır. Uzun ömürlü olmalıdır. 
Ünitenin su kazanı kolay temizlenebilecek tarzda olmalıdır. Kullanılan suyun kireç etkileri önceden alınacak tedbirlerle asgariye indirilmelidir. Böylece işletme maliyeti düşürülebilir. 
İlk  kurulum, çalıştırma  ve  kullanım  sonrası  üretici  firmanın  tavsiye  ve  önerileri  dikkate  alınarak  cihazın ömür grafiği yükseltilir.
Dezenfeksiyon buharın bulunduğu ortamlarda bir kat daha önem kazanmaktadır. Bakteri ve mantarların üremesi için buhar bulunan ortamlar son derece elverişlidir. Buhar odası ve kabinlerinin dezenfeksiyonu çok önemlidir. Buhar banyosu öncesi ve sonrası hijyenik bir ortam oluşturulması sağlık açısından gereklidir.

Neden zirve ısı buhar makinesi alınmalı

Özellikle otel, spor salonları, güzellik merkezleri, villalar, residanslar gibi yerlerde kullanılan buhar jeneratörleri ve sauna sobaları çok yoğun tempo ile ve aralıksız çalışan ürünlerdir. Bu nedenle bu ürünlerin mümkün oldugunca az arızalanması, arızalandıgı durumlarda en kısa sürede tamir edilmesi ve tamir ve parça maliyetlerinin düşük olması tercih edilmelidir.

 • Satın alırken yaptığınız ödeme ile paranız ülke içinde istihdama ve yatırıma dönüşür.
 • Yerli malı üretilmesi, satılması, kullanılması konusundaki düşüncelerinizi hayata geçirmiş ve somut adım atmış olursunuz. Arızalandıgında ithal mallarda vs. oldugu gibi yedek parça sıkıntısı yaşamazsınız.
 • Ayrıca uygun fiyatla 1. sınıf parçaların kullanıldıgı bir ürüne sahip olursunuz.
 • Cihazınız için her konuda muhatap olabileceğiniz bir firmanız vardır.
Buhar odası nedir? Faydaları nelerdir?

Sauna ve Buhar Odası olgusu çok eski yıllara dayanır. Vücut canlılığı ve diriliği için buhar banyosu keşfedilmiştir.  Gelişen teknoloji ile birlikte bugün buhar banyosu vazgeçilmez bir sağlık unsuru olmuştur. 
Buhar Banyosu rahatlamanızı ve zinde kalmanızı  sağlar.  Bütün  bir  günün  iş  yorgunluğu,  yaşadığınız stresler  buhar  banyosu  ile  vücudunuzdan  uzaklaştırılır.  45 C lik  bir  buhar  sıcaklığı  vücudunuzun  gözeneklerini  açar,  kan  dolaşımınızı hızlandırır,  vücudunuzda birikmiş olan toksinlerin milyonlarca ter bezinin ter salgılaması ile hızlıca vücudunuzdan dışarı atılmasını sağlar. Buhar Banyosu sırasında odaya verilecek hoş kokular buhar  ile  yayılarak  rahat  nefes  almanızı  ve  psikolojik  olarak  gevşemenizi  sağlayacaktır.  
Buhar  banyosu sonrasında  yapılacak  olan  cilt  bakımı  kaslarınızdaki ağrıları ortadan  kaldırır. Cildiniz  derinlemesine temizlendiği  için  ihtiyacı  olan  nemi  buhardan  alarak sizi canlı ve zinde tutar. Buhar Banyosu  ile sağlıklı bir yaşam  ve  stresten  uzak  huzurlu  bir  ortama kapı aralamak sizin elinizdedir. Buhar banyosu sırasında vücudunuzdan ter ile atılan metabolik atıklar idrar ile eşdeğer elementleri içermektedir. Bu nedenle cildimiz ter salgıladığı için vücudumuzun üçüncü böbreği olarak nitelendirilir. Buhar Banyosu sırasında vücut ısınız yükselir. Bunun doğal  sonucu  olarak  ter  bezleriniz  çalışmaya  başlar. Terleme  aslında  vücut  ısısının  düşürülmesini  sağlayan biyolojik bir olaydır. Ter vücut üzerinden ısı alarak buharlaşır  ve  vücut  ısısını  düşürür.  
Buhar  banyosu sırasında  ortaya çıkan yüksek nem seviyesi vücut ısımızı daha da artırır. Böylece vücudumuz hipertermi olarak isimlendirdiğimiz ısı transferine başlar. Bu  olay  vücudumuzda  önemli  miktarda  yoğuşumlara neden olur. Toksinlerin vücuttan atılmasının birinci yolu budur. Hipertermi olayının  başlaması  için  vücut  sıcaklığımızın  38-39,5  C  civarlarında  olması  gerekir.  Buhar Banyosu  esnasında  bu  ısıya  yaklaşık  10-15  dakikalık sürelerde ulaşılabilir. Bu nedenle 45 C lik bir Buhar Odasında 25 – 30 dakikalık seanslar yapılması önerilir. Daha  uzun  süreler  vücutta  bazı  biyolojik  değişimlere neden olabilir.
Buhar banyosunun diğer önemli bir faydası kardiyovasküler sistem üzerindeki uyarıcı etkisidir. 15-20 dakikalık bir seans sırasında nabız sayısı 100-150  vuruşa  kadar  çıkabilir.  Bunun  sonucunda kan  dolaşımı  hızlanır.  Bu  hızlanma  sonucu  tansiyon  artışı  olmaz.  Çünkü  sıcaklık  etkisiyle  kan akışı hızlanırken kılcal damarlarda genişler. Dolayısıyla tansiyonda yükselme olmaz. 
Buhar  sirayeti    solunum  şartlarını  iyileştirmek için etkin bir tedavi yöntemidir. Soğuk algınlıklarında,  sinüzit, bronşit  ve  alerjik  hastalıklarda  da tavsiye edilir. Üst solunum yolu zarlarının iltahaplanmasında;  solunum yolları tıkanmasında önemli bir rahatlama sağlayacaktır. 

 1. Havayı nemlendirdiği için boğaz tahrişlerine iyi gelir.
 2. Astım ve boğmaca rahatsızlıklarına iyi gelir. Boğaz ve akciğerlerden mukos salgılanmasını uyarır.
 3. Kasları gevşetir ve kuru öksürüğü teskin eder.
 4. Mukos zarlarının aşırı kurumasını önler.
 5. Buhar banyosu hem vücudunuzu hem de   ruhunuzu canlandırır.
 6. Günlük uğraşılardan sonra rahatlamanızı stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır.
 7. Psikolojik  olarak düşünce ve üretme yeteneklerinizi üst düzeye çıkarır.
 8. Keyif vericidir. Sıcaklık ve nem  cildinize masaj yaparken kaslarınızı gevşeterek sizi rahatlatır.
 9. Cildiniz yumuşak ve pürüzsüz hale gelir.
 10. Banyo sonrası vücunuz uzun süre canlı ve   enerjik kalır.
Sauna kullanımında sağlık uyarıları

SAĞLIK UYARILARI

 1. Yaşlı insanların, Hamile Bayanların, Kalp Rahatsızlığı olanların, Yüksek Tansiyon hastalarının, Şeker Hastalarının, Sağlığı uygun olmayan kişilerin DOKTOR İZNİ Olmadan saunayı kullanmaları uygun değildir. Bu konu üzerinde titizlikle durulmalıdır.
 2. Sauna Odasında SİGARA, İÇKİ ve KEYİF VERİCİ Maddelerin kullanılması sakıncalıdır. Bu maddelerin kullanılmasına kesinlikle izin verilmemelidir.
 3. Ağır egzersiz yapmış insanların hemen Egzersiz sonrasında Saunayı kullanmaları sakıncalıdır.
 4. Saunada kendini iyi hissetmeyen insanların hemen saunadan ayrılması gerektiğini ikaz ediniz.
 5. Uyku Sersemliğini üzerinden atamamış insanların saunayı kullanması sakıncalıdır.
 6. 15 yaş altı çocukların, Duyusal, Zihinsel, Bedensel özürlü kişilerin bir gözetici refakatinde sauna kullanımı uygundur.
 7. Sauna odasının çok iyi bir havalandırma sistemine sahip olması gerek ve şarttır.
 8. Sauna odasının boğuculuğunu gidermek için havalandırmanın sıcak hava ile soğuk havanın karışabileceği bir biçimde koşullandırılması önerilir.
 9. Sauna odasının havalandırılmasında soğuk hava giriş menfezinizin Sauna Isıtıcınızın alt bölgelerine yakın olmasına dikkat ediniz.
 10. Hava çıkış menfezinizin Giriş menfezi karşısında ve en uzak noktada olmasına dikkat ediniz.

BU BÖLÜMDE BELİRTİLEN HUSUSLARA UYULMADIĞI TAKDİRDE OLUŞACAK İSTENİLMEYEN ARIZA, RAHATSIZLIK, SAKATLIK VB. DURUMLARDAN FİRMAMIZ SORUMLU TUTULAMAZ. YANLIŞ KULLANIM, HATALI KULLANIM, ELEKTRİK ELEMANLARI VE SARF MALZEMELERİ GARANTİ KAPSAMI DIŞINDADIR. CİHAZIMIZ İŞÇİLİK VE MALZEME KUSURLARINA KARŞI 1(BİR) YIL FİRMAMIZIN GARANTİSİNDEDİR.

Sauna sobası güvenlik kuralları

Güvenlik Kuralları

 1. Cihazınızı Mutlaka yetkili kişilere kurdurunuz.
 2. Kontrol Panosu uygun değerlerde tesisat kabloları ile enerji hattına bağlanmalıdır.
 3. Enerji hattına bağlantı yapılmadan önce hat emniyet sigortalarını kapatmayı unutmayınız.
 4. Cihazın Kurulu güç değerinin mevcut tesisat değerlerine uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
 5. Sauna Isıtıcınızı başka bir amaç için kullanmayınız. Çamaşır Kurutma, Yemek Pişirme, Isıtma amaçlı kullanımlar istenilmeyen arıza ve tehlikelere neden olabilir.
 6. Sauna Isıtıcınızın üzerini kesinlikle örtmeyiniz.
 7. Çalışma sırasında havlu, kumaş, kağıt ,tahta vb. malzemeler ile cihazınızı temas ettirmeyiniz.
 8. Sauna Isıtıcınızı SAUNA TAŞLARI Olmadan kesinlikle çalıştırmayınız.
 9. Sauna Isıtıcınız çalışma sırasında aşırı sıcak olacağı için kesinlikle dokunmayınız. Vücut teması halinde ciddi cilt yanıkları oluşabilir.
 10. Saunadan hizmet alacak olan kişilerin de temas etmesini önleyecek tedbirleri alınız. Cihazınızı kullanıcıların kazaen de olsa temas etmelerini önleme amaçlı muhafaza siperi içerisine alınız.
Sauna sobası kurulumu işlemleri

SAUNA SOBANIZIN KURULUMUNA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULARI LÜTFEN DİKKATLİCE GÖZDEN GEÇİRİNİZ.

 1. Satın alacağınız sauna ısıtıcısı için öncelikle bir araştırma yapmanız ilerde sorunla karşılaşmamak için çok iyi olacaktır. Örneğin: Isıtılacak sauna hacmine göre cihaz seçimi, cihazın garanti durumu, yerli malı bir üretim olup olmadığı, parçasının bulunma kolaylığı, servise ulaşım imkanı gibi.
 2. Besleme gerilim hattınız, tesisat kablolarınız sauna ısıtıcınızın kurulu gücüne uygun mu?
 3. Isıtıcınızın oda içerisindeki yerleşim konumu havalandırma, koruma emniyeti ve duvara uzaklık açılarından uygun mu?
 4. Besleme Hattınızda oluşacak kaçak akımlar için topraklama mevcut mu?
 5. Sauna odası içerisinde havalandırma menfezleri ve Muhafaza siperi uygun mu?

KURULUM AŞAMALARI:

 1. Kontrol Panelinizin Üst Kapağını uygun bir tornavida yardımı ile açınız.
 2. Kontrol Panelini duvarınıza; Tesisat hattınıza en yakın; Kullanıcının kolay kullanım ve müdahale edebileceği bir yüksekliğe 4 köşesinden dübel ve vida yardımı ile monte ediniz.
 3. Sauna Odasının sıcaklığını kontrol edecek ve aşırı ısınmalarda emniyet sistemini çalıştıracak TERMOCOUPLE grubunu nu duvarda uygun bir delik açarak oda içerisine geçişini sağlayınız. Termocouple uçlarını iç duvara monte ediniz.
 4. Besleme Hattınızdan Uygun kesitli bir TTR kablo ile getireceğiniz 3 Faz 1 Nötr ve 1 Toprak hattını Büyük Kablo geçit rekorundan geçirerek Kontrol Paneli içerisindeki Termik Şalter grubuna; 3 Fazı ayrı ayrı irtibatlayınız.
 5. Kontrol Paneli içerisindeki Mavi Renkli Ray Klemens girişine Nötr hattını irtibatlayınız.
 6. Kontrol Paneli içerisindeki Sarı Renkli Ray Klemens girişine Toprak hattını irtibatlayınız.
 7. Kontrol Panelinizin Üst Kapağını kapatınız.
 8. Sauna Isıtıcınızı oda içerisine kurallara uygun bir şekilde yerleştiriniz.
 9. Kontrol Paneli ile Sauna ısıtıcınızın irtibatını sağlayacak olan 5 x 2,5 mm kesitli ve ucu Fişli kablonuzu duvarda açacağınız bir delikten oda dışarısına geçişini sağlayınız.
 10. Oda dış duvarına monte etmiş olduğunuz Kontrol Paneli altındaki Prize Kablo ucundaki fişinizi irtibatlayınız.
 11. Cihazınız Çalışmaya Hazır haldedir. Aşamaları tekrar gözden geçirip Çalıştırma bölümüne geçiniz.

Cihazınızı sağlıklı ve mutlu günlerde kullanmanızı dileriz.

Buhar Jeneratörünün çalıştırılması
 1. Cihazın bağlantılarını kontrol ediniz.
 2. Su buhar atık su tesisatlarında tıkanıklık ve benzeri sorunlar yok ise cihazın fişini prize takınız.
 3. Panonuzdaki emniyet şarterlerini açınız.
 4. Cihaz üzerindeki ONOFF düğmesini açarak cihaza elektrik veriniz.
 5. Cihazınızda ilk çalıştırmada su olmadığı için öncelikle otomatik olarak gerekli su miktarı cihaza alınacaktır.. Bunun için su tesisatınızdaki besleme vanasını yavaşça açarak (¼ oranı nda) cihaza su girişini sağlayınız. Cihaz içerisine yeterli su girişi tamamlanınca kontrol paneli üzerindeki yanmakta olan (SU DOLDURMA) ikaz lambası sönecek ve (BUHAR ÜRETİM) lambası yanacaktır.
 6. Buhar üretimi için cihaz çalışmaya başlayacak ve almış olduğu suyu kaynama noktasına ulaşana kadar ısıtacaktır. ( Takribi 7-15 Dk.) artık buhar üretimi; TC kablosundan alınacak ve buhar odası ısı değerine ulaşılıncaya kadar devam edecektir.
 7. Kontrol termostatı otomatik olarak oda sıcaklık değerine göre buhar üretimine devam edip durduracaktır. Dijital kontrol termostatındaki ayarlanan değer buhar odası için seçilecek ısı değeridir. Tavsiye edilen oda sıcaklık değeri 45 C dir. Daha az veya çok ısı değeri için dijital termostat set ayar değerini değiştirebilirsiniz.
 8. Buhar üretimi sırasında cihaz eksilen suyu takviye etmek için aralıklarla buhar üretimini durduracaktır . Bu aralıklar yaklaşık 10-15 sn. civarındadır ve buhar odası şartlarında herhangi bir değişiklik hissedilmeyecektir.
 9. İşlem bitiminde (gün sonunda) mutlaka cihaz kazanındaki suyu sıcak iken boşaltınız. Bu durum suda erimiş halde bulunan kirecin cihazdan uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Su boşaltılmaz ve soğutulursa erimiş kireç iyonları hem kazan yüzeyine hem ısıtıcı yüzeylerine yapışarak istenilmeyen arızalara neden olur. Bu durum ise cihazın ömrünün azalmasına sebeptir.
 10. Cihazı kullanmadığınız süre içerisinde tesisatınızda su doldurma vanasını kapalı konumda tutunuz.
 11. Cihaz çalışırkende cihaz üzerindeki tahliye vanasının kapalı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Buhar Jeneratörü Kurulum İşlemleri
 1. Cihazın su bağlantısını ehliyetli bir su tesisatçısına yaptırınız.
 2. Cihazın elektrik bağlantısını ehliyetli bir elektirik tesisatçısına yaptırınız.
 3. Faz, nötr, toprak hatlarını dikkate alarak bağlantı yapınız.
 4. Cihazı buhar odası dışına su, elektirik ve atık su gideri göz önünde bulundurularak uygun bir yere 4 ayağı yere tam temas edecek şekilde yerleştiriniz. Ayarlı 4 ayak ile cihazın gönyesini sağlayınız.
 5. Cihazın su girişinden önce debi ayarını yapabilen bir vana ve sudaki kireci önleyici bir yumuşatma sistemi kurulmasını önemle öneririz.
 6. Su tesisatının cihaza irtibatını cihazla birlikte verilen aksesuarlar içindeki ½ parmak otomatik rakor ile yapınız.
 7. Cihazın kurulu güç değerine dikkat ederek uygun bir pano yaptırınız. Cihazımız 3 Faz 1 Nötr ve Toprak hattı bağlantılı bir fiş ile verilmektedir. Aksesuar olarak verilen prizi uygun olarak yaptırdığınız panoya yerleştiriniz.
 8. Cihazın üretmiş olduğu buharın buhar odası taşınmasını sağlayan tesisatı ¾ parmak plastik boru ile yaptırmanızı öneririz. Buhar odası uygun bir yerinden bağlantı kurarak ek buharın transferini yapabilirsiniz.
 9. Tesisat borusunun cihaza irtibatını cihazla birlikte verilen aksesuarlar içindeki ¾ parmak otomatik rakor ile yapınız. Tesisatınızın cihaz seviyesindeki ilk yukarı dönüş köşesine (T) rakor bağlayınız. T rakorun alt ucuna purjörlü bir şeffaf su toplama kabı irtibatlayınız. Bu kaba toplanacak olan yoğuşan buharın suyunu doluluk oranına göre purjör yardımıyla tahliye ediniz. Buhar transfer tesisat kablosunun hemen yanına buhar odası ısısını ölçecek olan termokupul kablosu için bir kablo kanalı döşeyerek termokupul kablosunu cihazdan buhar odası içine kadar götürünüz.Termokupul ucunu odanın uygun yan duvarlarının birine tavana yakın olarak monte ediniz.
 10. Cihazın su boşaltma musluğuna aksesuar olarak verilen ½ parmak hortum uçlu rakoru irtibatlayınız. Hortum ucu ölçüsüne uygun bir hortumu rakora bir kelepçe ile sıkınız. Hortumun diğer ucunu atık su giderine irtibatlayınız.